ГоловнаПро насКерівний складКолегіяПідпорядковані організаціїДоступ до публічної інформаціїГромадська приймальня
Всі новини

Зрошення – у власність держави

19.01.2012

Цього ж дня відбулася зустріч за «круглим столом» під головуванням М.Мельника: на розгляд винесено питання про повернення зрошуваних мереж з комунальної у державну власність. В обговоренні взяли участь, зокрема, М.Холодняк, котрий свого часу очолював об’єднану дирекцію будівництва Каховської зрошувальної системи, і голова правління ВАТ «Укрводбуд» А.Корсун.
Як зазначив голова райдержадміністрації В.Сторчак, сьогодні Каховська меліоративна система (а це 682 кілометри зрошувальних мереж) вийшла на проектну потужність: у 2011 році було здійснено 485 гектарополивів (для порівняння: по всій Україні - 1 млн. 200 тисяч). Тому для Каховського району доля зрошувальних мереж має особливе значення. Зокрема, хвилює питання: а хто в змозі взяти їх на баланс? Може, районне управління водного господарства? Адже колектив має багаторічний довід роботи і славиться спеціалізованими бригадами, здатними ліквідувати аварійну ситуацію за півгодини.
Але керівник цього підприємства О.Бруштеля відповів відмовою:
- За які кошти ремонтувати зношені мережі і устаткування? Райводгосп немає навіть змоги купувати двигуни для насосних станцій: з 11 нових двигунів лише 5 придбано власними силами, решта – за кошти водокористувачів. Насосні станції працюють на межі потужності. Якщо раніше завжди був напоготові резервний двигун, то тепер усі вони завантажені повністю і цілодобово, їхня температура сягає 90о! Вимикаємо їх лише раз на місяць для профілактичного огляду на 6-7 годин і знову – повний вперед! А все тому, що порушено сівозміну: всі хочуть одночасно поливати сою, постійно в роботі 18-20 «Фрегатів».
- Треба спитати думку товаровиробника, бо йому болить більше від усіх. Я, наприклад, не бачу реальної дієздатної структури, яка могла б реагувати на його потреби. І взагалі слід внести ясність в питання: з якою метою це робиться? Потрібна, перш за все, добре підготовлена програма та її детальна фахова оцінка, - така позиція А.Корсуна.
А чи в змозі «Укрводбуд» взятися за добудову Каховської зрошувальної і розширення поливних площ? На це Анатолій Павлович відповів ствердно, але з умовою: за наявності державного замовлення. Кошти вкласти у відновлення зруйнованого і недобудованого зрошення. Такі факти є у Новотроїцькому, Чаплинському районах.
М.Холодняк висловився проти передачі зрошувальних мереж у державну власність і досить категорично:
- Коли будувалося Каховська зрошувальна, визначалися зони експлуатації, створювалися експлуатаційні дільниці з солідною ремонтною базою. Сьогодні утримання зрошувальних мереж взяли на себе повністю товаровиробники, і в них це добре виходить. З витратами не рахуються, бо вони окупляться.
Склалася нова, досить налагоджена система, яку не варто руйнувати, бо настане хаос. Це буде великою помилкою! Ми зберегли і зміцнювали зрошувальну систему в той час, коли в інших районах вона була державою віддана на знищення. І не можемо допустити її знищення тепер!
- То були зовсім інші часи. Тепер ситуацію і перспективи слід оцінювати з точки зору ринку й економічних інтересів товаровиробників: що для них вигідно? – своє ставлення висловив і начальник управління Головного Каховського магістрального каналу Ю.Ващенко. – Ми отримуємо з державного бюджету кошти лише на заробітну плату. На всі інші виробничі потреби гроші заробляємо самі. Я готвий взяти на баланс УГКМК усі насосні станції в районі. Але найстрашніше те, що потрібен запас потужностей для безперервного забору води, а його немає. Живемо одним днем: насосні станції експлуатуються неправильно, рівень завантаженості вже сягає 90% планового ресурсу. А все тому, що немає сівозміни, на полях – суцільний хаос. Тому вважаємо, що треба стимулювати тих, хто дотримується сівозміни. Моя пропозиція така: є зрошувальні системи, які потребують серйозного лікування, - отними держава хай і займеться. Це порожній Червоноперекопський канал зі 100 тисячами гектарів не введеного в дію зрошення, Чаплинська зрошувальна система з 7 насосними станціями. Не завершено будівництво Сірогозького каналу. А експлуатацію чіпати не варто: у нас це вийде краще, аніж у держави. І не треба нічого ламати: достатньо документа про передачу і договору на обслуговування.
- Знаю, чого коштувало зберегти зрошувальні мережі: сам охороняв з рушницею в руках. Воно, звичайно, було б краще передати зрошувальні системи державі і не мати з ними клопоту. Але ж фінансування! Чи забезпечить його держава, якщо її бюджет не виконується? Тому, вважаю, Каховський район чіпати не варто, - висловив свою позицію як водокористувач Л.Кириленко.
Зрозумілою була і позиція голови районної ради М.Крупіна: для районного бюджету зрошувальні мережі – це мільйон гривень орендної плати. І їх втрата буде відчутною.
Підбиваючи підсумки дискусії, М.Мельник висловив своє бачення проблеми. Передусім ніхто нічого не збирається руйнувати. Каховська зрошувальна, побудована державою, була і є державною власністю, просто її тимчасово передали у комунальну власність районним громадам і на баланс сільським радам – за для її ж збереження. Але держава – це не тільки її керівництво, але й її громадяни. Тому він і прибув до Каховки, щоб порадитися, визначити позицію та виробити рекомендації, як здійснити цей перехід. Іншого шляху немає, бо без участі держави, зокрема – фінансової, недобудоване зрошення таким і залишиться, а побудоване через 10-15 років опиниться на грані занепаду.
Правда виникає ряд питань. Як бути з частиною зрошувальних систем, які були розпайовані і тепер знаходяться у приватній власності? А як бути з коштами, які товаровиробники вклали у ремонт чи реконструкцію зрошення? Також належить визначитися: створювати нову управлінську структуру чи зупинити вибір на нині існуючих?
В усякому разі, зазначив М.Мельник, справа передачі зрошувальних систем у власність держави вже вирішена. Залишається лише підготувати відповідні рекомендації для Уряду, які ляжуть в основу державної програми розвитку зрошення і меліорації. Однак, чи будуть ці аргументи досить переконливими, аби схилити депутатів районної ради до згоди на передачу зрошувальних систем у державну власність.

Газета «Каховська зоря» №4 від 19 січня 2012 року