ГоловнаПро насКерівний складКолегіяПідпорядковані організаціїДоступ до публічної інформаціїГромадська приймальня
Всі новини

І знову про затоплення та підтоплення або, про благополуччя дбати разом

21.01.2011

Багаторічні спостереження, що проводяться Каховською гідрогеолого-меліоративною експедицією, свідчать про те, що значна частина території Херсонської області в т.ч. і Каланчацького району потенційно небезпечна з погляду розвитку періодичного затоплення. За останні 20 років певна кількість населених пунктів області та нашого району страждає від затоплення поверхневими та підтоплення ґрунтовими водами.
Причини затоплення та підтоплення пов’язані між собою і мають деякі спільні риси, але за своєю природою – це різні явища.
Затоплення є результатом гідрологічних процесів поверхневих вод, що відбуваються на поверхні землі, а підтоплення – це результат гідрогеологічних процесів, що відбуваються у ґрунтових і підземних водах під поверхнею землі.
Як правило, села затоплюються в період сніготанення та аномально великого випадання атмосферних опадів.
У населених пунктах нашого району мають місце і затоплення, і підтоплення, тому важливо працювати на випередження, не чекаючи катастрофи. Цього можна досягти, в першу чергу, за допомогою відновлення природних шляхів стоку поверхневих вод, що у більшості сіл мали місце до їх благоустрою. У населених пунктах, які розташовані в подах, необхідно будувати водовідвідну мережу для штучного відводу поверхневих вод за їх межі.
Шкідливу дію вод в наших населених пунктах можна попередити спільними зусиллями органів місцевого самоврядування, управління водного господарства, інших організацій району та самих мешканців сіл.
Фахівці управління водного господарства роблять все, що від них залежить у боротьбі з затопленням та підтопленням населених пунктів району. В даний час із 44 свердловин вертикального дренажу, які рекомендовані до роботи в населених пунктах району Каховською ГГМЕ, 32 свердловини є технічно справними, які можуть бути включені в роботу; відремонтовано 15 глибинних насосів; маємо землерийну техніку та насосно-силове обладнання для відведення паводкових та поверхневих вод в разі необхідності. Фахівцями управління проведено обстеження трубопереїздів та діючих водовідвідних каналів.
У минулому році за кошти селищного бюджету в смт.Каланчак відкрита нова водовідвідна канава з вулиці Садової в річку Каланчак.
Херсонським облводгоспом разом з управлінням водного господарства розроблені заходи по захисту від затоплення населених пунктів району, які погоджені з сільськими головами та рекомендовані до виконання.
Але є обставини, які від нас не залежать – це недостатність коштів на оплату належних лімітів електроенергії для роботи необхідної кількості свердловин вертикального дренажу.
Органи місцевого самоврядування повинні передбачити в своїх бюджетах кошти на проведення робіт по попередженню шкідливого впливу вод, а також виконати відповідні рекомендації. Але, на жаль, на наші рекомендаційні листи ми отримуємо лише відписки.
Багато залежить і від самих мешканців сіл району. Необхідно підтримувати у належному стані діючі трубопереїзди та водовідвідні канави, які знаходяться неподалік від помешкань, а саме: вирубувати чагарник, прибирати суху траву, які перешкоджають природному стоку поверхневих вод; не засмічувати їх побутовим сміттям.
Тільки спільними зусиллями ми зможемо протистояти і захиститись від шкідливої дії вод.

Т.В.Кулаковська, провідний інженер-гідротехнік
Каланчацького управління водного господарства,
газета «Слава праці» №3 від 21 січня 2011 року