ГоловнаПро насКерівний складКолегіяПідпорядковані організаціїДоступ до публічної інформаціїГромадська приймальня
Всі новини

Вода – джерело життя на землі

21.03.2014

Всесвітній день водних ресурсів є унікальною можливістю нагадати людству про те, що проблема чистої питної води є однією з найгостріших, що наявність і якість водних ресурсів розглядається світовим співтовариством як найважливіший фактор стійкого розвитку, економічного росту та соціальної стабільності. Практичні зусилля можуть допомогти поглибити суспільне розуміння як проблем, так і рішень у цій галузі. Для досягнення позитивних результатів необхідно перетворити слова на зобов’язання й дії в рамках загальної теми.
Із 22 березня 2005 року відраховується Міжнародне десятиліття дій «Вода для життя» (2005-2015 роки), також проголошене ООН.
Всесвітній день води 2005 року розпочинає Міжнародну декаду «Вода для життя» - десятиріччя (2005-2015 рр.) активних дій для покращення забезпечення людей питною водою та умовами санітарії.
Декада 2005-2015 рр. зосереджує увагу в масштабі планети на питанні: Вода – для життя, активного інформування щодо прогресу у досягненні цілей розвитку тисячоліття. Вперше ціль щодо покращення доступу до питної води була сформована у Декларації тисячоліття, що прийнята у вересні 2000 року керівниками 189 країн членів ООН. Цей документ визначив основні напрямки та чітко сформулював Цілі розвитку, встановивши кількісні та строкові показники прогресу у вирішенні основних проблем глобального розвитку людства. У 2002 р. на Всеукраїнському Самміті з питань стійкого розвитку в Йоганнесбурзі було вирішено включити питання санітарії та пере формулювати Ціль 10 з урахуванням необхідності покращення доступу до адекватних умов санітарії: «до 2015 року скоротити вдвічі число людей, що не мають постійного доступу до безпечної питної води і необхідних умов санітарії».
На нинішній час 1,1 млрд. людей у світі не мають доступу до безпечної питної води (це біля 1/3 всього людства) та 2,6 млрд. людей не забезпечені умовами санітарії.
Щорічно 250 млн. людей страждають  від хвороб, пов’язаних з дефіцитом води та 2,2 млн. людей у світі щорічно вмирають від таких хвороб.
6000 дітей щоденно вмирають від хвороб через нестачу води та відсутність санітарних умов.
40% людства живе в регіонах, що потерпають від високого рівня водного стресу.
Щодо стану справі в Україні, то за визначенням Європейської економічної комісії ООН, держава, водні ресурси якої не перевищують 1,5 тис.м.куб річного стоку на людину, вважається водонезабезпеченою. За запасами води доступними для використання в Україні, у середньо водні роки на людину припадає 1,09 тисм3, а у маловодні – 0,62тис.м3 води. Централізованим водопостачанням забезпечено 65% українців: 83% - у містах, 26% - у сільській місцевості. Водою з колодязів користується близько 11 млн. громадян України. За офіційними даними, 1,8 млн. колодязів забруднені.
Всесвітній день води покликаний  привернути увагу громадськості до проблеми збереження та поліпшення якості і кількості прісної води для нинішнього і майбутнього поколінь, до необхідності охорони води, її правильного використання та справедливого розподілу.   

Н.Бойко, газета «Слава праці» №11
від 21 березня 2014 року