ГоловнаПро насКерівний складКолегіяПідпорядковані організаціїДоступ до публічної інформаціїГромадська приймальня
Всі новини

Олександр Бруштеля: «Посушливим степам виправдання не потрібні»

06.03.2014

Минулий землеробський рік із своїми нищівними посухами та недоречними тривалими дощовими облогами зайвий раз переконав: без великого зрошення у посушливих степах Херсонщини отримувати стабільно вагомі врожаї сільськогосподарських культур неможливо.
Тож саме завдяки фахівцям Каховського міжрайонного управління водного господарства та Головного Каховського каналу наш район у 2013 році зібрав, попри всілякі погодні примхи, 117 тис тонн зерна при середній його врожайності 35,8 ц/га, 105 тисяч тонн сої, 31 тисячу тонн соняшника , 271 тис т. овочів і 8871 тонну плодів та ягід.
У поточному році зрошенці прагнуть добитися ще кращих здобутків у рільництві, та, на жаль, підготовка до нового поливного сезону проходить досить суперечливо.
На запитання кореспондента «Каховської зорі» відповідає начальник Каховського міжрайонного управління водного господарства О.Г Бруштеля.
- Олександре Григоровичу, нагадайте нашим читачам про масштаби поливної ниви, яку обслуговує ваш трудовий колектив.
- Маємо 62,3 тисячі гектарів зрошуваних земель, в тому числі 59,4 тис га у Каховському районі та 2,9 тис га у Ново каховській раді, 72 погонних кілометрів розподільчих каналів, 32 насосні станції та інші гідротехнічні споруди… За всім цим господарським комплексом «доглядають» лише 400 трудівників, середня заробітна плата яких далеко не більша в нашому районі, але їх професійна майстерність, сумлінне та відповідальне ставлення до справи, безумовно, варті наслідування.
Нині існує ряд незалежних від нас обставин, які стримують підготовку до нового поливного сезону, тож доводиться докладати неабияких  додаткових і часто-густо непродуктивних зусиль, аби вкластися у календарний графік ремонтно-відновлювальних робіт.
- Про що передовсім йдеться?
- З червня минулого року Каховське відділення Держказначейства України не забезпечує оплату наших платіжних доручень на придбання потрібних матеріалів та енергетичних ресурсів, хоча ми маємо на своєму  рахунку цілком достатньо коштів. Загальна сума непроплат вже складає близько трьох мільйонів гривень. Ми, звичайно, розуміємо, що останнім часом держказначейство працює за вкрай екстремальних умов, але ж таврійським посушливим степам  і сільськогосподарським культурам, образно кажучи, цього не пояснити, коли на 15-16 квітня не почнуться, як належить за агро наукою, штучні поливи рослин.
Я хочу, щоб фінансисти та держказначеї мене зрозуміли якомога повніше: своєчасний старт поливного сезону – то, власне, не самоціль, а значно важливіше завдання. За півтора місяці, що залишилися до нього, треба якісно і в повному обсязі здійснити весь підготовчий обсяг як капремонтних, так і  поточних робіт. Слід не забувати: Каховська зрошувальна система з її сотнями, тисячами великих і малих гідротехнічних та меліоративних об’єктів  працює вже понад 40 років, і за такого солідного віку вкрай потрібно постійно та конкретно думати над тим, як продовжити термін дії тих об’єктів, а не поставити на них вже зараз жирний хрест, не побудувавши подібних нових…
- Очевидно, мовиться про певний досвід відновлення колишніх виробничих характеристик трубопроводів, насосних станцій, авто засувок?
- Дійсно, подібний досвід поступово ми напрацьовуємо. Наприклад, завдяки розробкам запорізьких науковців-меліораторів наше управління в минулому році обладнало насосну станцію №12 на розподільчому на каналі Р-1 системою плавного пуску. Важко навіть уявити, яку велику користь від впровадження цієї новації отримали зрошенці: строк дії насосної станції подовжено щонайменше на 5-6 років, а до того внутрішньогосподарські зрошувальні мережі та дощувальні машини «Фрегат» надійно захищаються від поривів та інших технічних неприємностей. Так от, коли б Каховське відділення Держказначейства своєчасно б «провело» наші платежі, то міжрайводгосп зумів би до середини квітня обладнати системами плавного пуску дві-три насосні станції.
- Може, ще встигнете?
- Дуже хотілося б. Адже кожна впроваджена  в нашій сфері інженерно-конструкторська новація – то реальна прибавка до врожаїв, до зміцнення як продовольчої, так і економічної безпеки української держави. Звучить може і пафосно, та дуже  точно за змістом. В минулому році наші умільці-ремонтники завдяки своїм раціоналізаторським пропозиціям заощадили понад 300 тисяч гривень державних коштів. Тож нам часто-густо абсолютно не зрозуміло, що саме «виграє» Держводказначейство, не пропускаючи наші платіжки і тим самим не даючи лише одному нашому трудовому колективу заощаджувати для країни десятки мільйонів гривень на реконструкції і оновленні мережі Каховської зрошувальної?!
- Новий поливний сезон для вашого управління матиме якісь особливості?
- Так. Збільшаться приблизно на тисячу гектарів землі під великим та крапельним зрошенням. До двохсот зросте кількість наших водокористувачів. І суворішими стануть умови видачі дозволу на спец водокористування. Відтепер жоден водокористувач (стовідсотково) не отримає дозвіл на штучне дощування ланів, якщо не укладе належну на оренду землі, мереж зрошення і «Фрегатів» із сільською радою, на території якої працює. На жаль, раніше чомусь забували сільгосптоваровиробники своєчасно подбати про те, аби сільські бюджети поповнювалися коштами від такої оренди систематично та у повному обсязі. Бачите, як багато залежить від того, пройшла своєчасно через Держказначейство наша платіжка чи ні….

Цікавився Іван Скидоненко, газета «Каховська зоря» №10
від 6 березня 2014 року