ГоловнаПро насКерівний складКолегіяПідпорядковані організаціїДоступ до публічної інформаціїГромадська приймальня
Всі новини

Є вода - є життя!

22.11.2012

Здавна відомо, що земля без вологи - мертва земля. І розумні люди, які в ХХ столітті активно займалися впровадженням зрошувальних систем у таврійських степах, добре це усвідомлювали. Та в недалекому минулому, "завдяки" реформам в галузі сільського господарства, меліоративні системи значною мірою були зруйновані й розкрадені. Після зникнення колгоспів селяни, яких постійно вводили в оману різні псевдобізнесмени, не змогли захистити надбання попередників, а почасти й самі доклали руку до знищення свого ж майна.

Минулого тижня в с.Кіровому Бериславського району зібралися представники місцевої, районної та обласної влади, аби показати журналістам результати робіт з відновлення зрошувальних систем на території Кіровської сільської ради. Голова Бериславської райдержадміністрації Юрій Сидоренко розповів, що наразі відновлено насосну станцію, яка не працювала близько 10 років. Її потужність складає 600 кубометрів на секунду. Друга насосна станція, яка має подавати воду зі ставка-накопичувача на поля, перебуває в ремонті. За словами Юрія Степановича, вона буде відновлена до весни наступного року. На сьогодні на території Кіровської сільської ради працює три підприємства: ТОВ "Макеша", ТОВ "Таврійська перспектива" та фермерське господарство "Калініносільське", за рахунок яких і відбувається реконструкція. "Вже виділено ними необхідні кошти для введення в дію перших 800 гектарів із 1500 га до початку наступного поливного сезону. А в квітні буде повністю відновлено трубопровід  і прокладено нову гілку", - зазнчив Сидоренко.

З журналістами поспілкувався і начальник Херсонського обласного управління водних ресурсів Єгор Коваленко. Він звернув увагу, зокрема, на той факт, що за останні 20 років середньорічна температура зросла на 2,5 градуси, тож клімат змінився в бік погіршення умов для ведення сільського господарства. "В Бериславському районі завжди активно займалися меліорацією. За радянських часів тут поливалося до 22 тисяч гектарів земель. Сьогодін ці цифри значно зменшлися: з наявних 14 тисяч гектарів зараз використовують неповних 5000", - зазначив він.

Єгор Євгенович також розповів, що на відновлення насосних станцій було витрачено із бюджету держави більше 100 тис. грн. Ці гроші пішли на випускні й напірні колектори, ремонт нокопичувального басейну, а також на латання трубопроводу. "В даному випадку ми бачимо класичний приклад державного та приватного партнерства, яке допоможе швидше вирішити проблему зрошення земель в районі",- наголосив Єгор Коваленко.

У свою чергу керівник ТОВ "Макеша" Віталій Губар вислловив сподівання, що роботи, які вже ведуться, матимуть успіх як для підприємців, так і для місцевого населення: "Всі сили - фізичні, і фінансові - кинуті на розширення зрошуваних земель. Ми прокладаємо новий трубопровід, вже підписали договір з заводом-виробником поливних машин на 10 млн. грн - стільки коштує 7 одиниць цієї техніки. Також наше підприємство планує відновлювати тваринництво, а отже, поліпшити кормову базу, під яку можна буде виділити близько 300 га зрошення. Це дасть людям нові робочі місця".

Не менш важливою справою, ніж відновлення зрошувальних систем, є їх охорона. Начальник УМВС у Херсонській області генерал-майор міліції Валерій Літвін запевнив, що приділятиме цьому питанню особливу увагу:

- В цих краях я починав свою службову діяльність, тому особливо приємно, що зараз тут роблять велику справу - відновлюють зрошення, - підкреслив він. - Древні люди казали: там, де є вода, є й життя. Хочеться, щоб ці системи відновлювалися з такою ж швидкістю, з якою вони розкрадалися свого часу. Я даю доручення міліції Бериславщини охороняти зрошувальні системи, які є стратегічно важливими об'єктом. Будь-яка крадіжка з цього об'єкта буде розцінюватися як надзвичайна ситуація. Звичайно, всім, хто намагатиметься зараз відновити зрошення, бажаю, щоб їх ідеї та обіцянки були реалізовані і не залишились тільки на папері чи на словах. Важливо, щоб земля приносила користь простим людям і щоб не сталося так, що бізнесмени почнуть просто заробляти гроші на цій землі, вирощуючи культури, які повністю її виснажать.

І справді, обіцянки і плани виглядають обнадійливо. Кажуть, курчат рахують восени. А щодо зрошення, то реальність перспектив, на які вказують чиновники, буде видно лише навесні і влітку, коли зрошувальні системи запрацюють на повну. Отоді й побачимо, наскільки слова не розходяться з ділом...

Іван АНТИПЕНКО
газета "Новий день" №48 від 22 листопада 2012 року